Race Fields

Moonee Valley: Moonee Valley Racing Club Saturday 26, October 2013

Meeting Type: Metro (TAB MEETING)
Rail Position: 3 metres course proper. 2 metres out to 3 metres in the 1000m chute. (1000m to 600m)
Track Condition: Dead 4
Track Type: Turf
Weather: Overcast
Penetrometer: 4.64
Nominations Last Published: Mon 21-Oct-13 12:26PM AEST
Total Number of nominations for this meeting (including emergencies) 215
Finalised 26/10 - 7:45am
Race 1 - Inglis Banner (1000 METRES)
Of $250,000.1st $150,000, 2nd $45,000, 3rd $22,500, 4th $11,250, 5th $6,250, 6th $3,000, 7th $3,000, 8th $3,000, 9th $3,000, 10th $3,000
Set Weights, Two-Years-Old, For Inglis Race Series qualified horses only, Apprentices cannot claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $7,000 and a SUPER VOBIS Owners Bonus of $23,000 for qualified horses.

Field Limit: 15 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BAIO Bjorn Baker
2 BEAU RADA John McArdle
3 BOOMWAA Robbie Laing
4 CORAM John Sadler
5 CORNROW Mick Price
6 DANCE TO INSPIRE Danielle Smith
7 DONELLE Gai Waterhouse
8 GET THE NOD Lloyd Kennewell
9 GOOD PRINCE Anthony Cummings
10 HOWDEE Robbie Griffiths
11 HUNTERS GRACE Daniel P Kelly
12 I’LL TAKE THE LEAD Danielle Smith
13 ILUVJILL John Sargent
14 JAPANESE SLIPPER Cameron Templeton
15 LOCKROY Michael, Wayne & John Hawkes
16 MOTEL MEMORIES Ken Keys
17 SAGACIOUS MISS Leon Corstens
18 SILENT WHISPER Lloyd Kennewell
19 SILVERSANDS Richard Jolly
20 ULMANN Peter G Moody
21 WALLBANGER Tony McEvoy
22 WAR POINT Mick Price
Race 2 - Mitchelton Wines Vase (2040 METRES)
Of $220,000.1st $132,000, 2nd $39,600, 3rd $19,800, 4th $9,900, 5th $5,500, 6th $4,400, 7th $4,400, 8th $4,400 GROUP 2
Set Weights, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $10,000 for qualified horses.

Field Limit: 14 + 4 EM    NOMINATIONS EXTENDED TO: 22/10/2013 10:00:00 AM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ACCORD Michael Kent 64
2 ALL RIGGED UP Michael Templeton 58
3 COMPLACENT Peter Snowden 102
4 DRAGO Anthony Cummings 78
5 GREAT ESTEEM David Hayes
6 MANTENER LA FE Shaun Dwyer 64
7 PINSTRIPE LANE (NZ) John Sadler 64
8 SAVVY NATURE (NZ) John O'Shea 90
9 SHAMUS AWARD Danny O'Brien 90
10 STORM APPROACH Peter G Moody 72
11 THUNDER FANTASY Anthony Cummings 68
12 TIPS AND BEERS David Hayes
Race 3 - Telstra Phonewords Stakes (1200 METRES)
Of $150,000.1st $90,000, 2nd $27,000, 3rd $13,500, 4th $6,750, 5th $3,750, 6th $3,000, 7th $3,000, 8th $3,000 GROUP 3
Set Weights plus Penalties, Three-Years-Old, Apprentices cannot claim.
This race carries a SUPER VOBIS Nominators Bonus of $10,000 for qualified horses.

Field Limit: 14 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BEDISGUISED Peter G Moody 63
2 BURNRO John Hyam 66
3 CHURCHILL DANCER David Hayes
4 CONSORTING Michael Kent 66
5 DIAMOND OASIS John O'Shea 78
6 ESSENTIAL ELEMENT Greg Eurell 65
7 MAGNESIA Anthony Cummings
8 NOT LISTENIN’TOME Michael, Wayne & John Hawkes 69
9 RED MAGNET Will Clarken 69
10 RUUD AWAKENING Stephen Marsh 94
11 SCHALOT Mathew Ellerton & Simon Zahra 63
12 SELECTIFY David Hayes
13 SURGE AHEAD Anthony Cummings 68
14 THERMAL CURRENT Peter G Moody 72
15 VA PENSIERO Jason Coyle 91
Race 4 - Sportingbet Cox Plate (2040 METRES)
Of $3,000,000.1st $1,800,000, 2nd $440,000, 3rd $220,000, 4th $130,000, 5th $110,000, 6th $100,000, 7th $100,000, 8th $100,000 GROUP 1
Standard Weight for Age, Three-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 14 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ASHOKAN Gai Waterhouse
2 ATLANTIC JEWEL Mark Kavanagh
3 CLUSTER Anthony Cummings
4 DRAGO Anthony Cummings
5 ECLAIR BIG BANG (NZ) Phillip Stokes
6 EQUATOR Gai Waterhouse
7 ETHIOPIA Pat Carey
8 FAWKNER Robert Hickmott
9 FIORENTE (IRE) Gai Waterhouse
10 FORETELLER (GB) Chris Waller
11 GLENCADAM GOLD (IRE) Gai Waterhouse
12 GREEN MOON (IRE) Robert Hickmott
13 GREGERS David Hayes
14 HAPPY TRAILS Paul Beshara
15 HAWKSPUR Chris Waller
16 HOOKED John P Thompson
17 IT’S A DUNDEEL (NZ) Murray Baker
18 KESAMPOUR (FR) Peter G Moody
19 LONG JOHN Peter Snowden
20 MASKED MARVEL (GB) Robert Hickmott
21 MOURAYAN (IRE) Robert Hickmott
22 MOURO (USA) Tony McEvoy
23 MULL OF KILLOUGH (IRE) Jane Chapple-Hyam
24 PRINCE HARADA Tony Vasil
25 PUISSANCE DE LUNE (IRE) Darren Weir
26 REKINDLED INTEREST Jim Conlan
27 ROYAL DESCENT Chris Waller
28 SACRED FALLS (NZ) Chris Waller
29 SEA MOON (GB) Robert Hickmott
30 SEVILLE (GER) Robert Hickmott
31 SHAMUS AWARD Danny O'Brien
32 SIDE GLANCE (GB) Andrew Balding
33 SUPER COOL Mark Kavanagh
34 TREVIERES (FR) Markus Nigge
Race 5 - Schweppes Crystal Mile (1600 METRES)
Of $220,000.1st $132,000, 2nd $39,600, 3rd $19,800, 4th $9,900, 5th $5,500, 6th $4,400, 7th $4,400, 8th $4,400 GROUP 2
Standard Weight for Age, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 15 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BEL THOR Wez Hunter 80
2 BLACKIE (NZ) Jarrod McLean 103
3 DECEMBER DRAW (IRE) Mark Kavanagh 107
4 LORD OF BRAZIL (NZ) Darren Weir 102
5 MALAVIO Steve Englebrecht 104
6 MOURO (USA) Tony McEvoy 100
7 MUTUAL TRUST (GB) Sam Pritchard-Gordon 99
8 RAIN DRUM Gai Waterhouse 95
9 REKINDLED INTEREST Jim Conlan 108
10 SACRED FALLS (NZ) Chris Waller 111
11 SECOND EFFORT Clinton McDonald 104
12 SHEER TALENT Mark Kavanagh 88
13 SPEEDINESS Colin Scott 106
14 TOYDINI Guy Walter 108
15 TRANSPORTER John P Thompson 96
16 ZONZA (NZ) Roger James 97
Race 6 - Open Handicap (1000 METRES)
Of $100,000.1st $60,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $4,500, 5th $2,500, 6th $1,200, 7th $1,200, 8th $1,200, 9th $1,200, 10th $1,200
Handicap, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 15 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 CANALI Stephen Brown 93
2 EIGHT BILLS Troy Portelli 83
3 ESPRIT DE BULLET (NZ) John Hyam 96
4 FREERETURN Jason Warren 95
5 IT IS WRITTEN Robbie Griffiths 99
6 LANKAN RUPEE Mick Price 82
7 LIKE BOLT Darryl Carrison 86
8 MINUTE BY MINUTE Brendan Fenech 67
9 MORANT Damien Williams 86
10 OAMARU PRINCESS Jason Warren 75
11 PAARATTE PAT Brendan McCarthy 75
12 PLANET VOYAGE Peter G Moody 93
13 PRUSSIAN POWER Peter White 73
14 RICH JACK Greg Eurell 67
15 SNIP THE DANCER Shea Eden 66
16 SOLSAY Michael Kent 78
17 THE MINISTER Bob Keirl 76
18 THE PEAK Bart & James Cummings 93
19 VATICAN Byron Cozamanis 98
20 WALTZES Jarrod McLean 86
Race 7 - Four-Years-Old and Five-Years-Old Handicap (1200 METRES)
Of $100,000.1st $60,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $4,500, 5th $2,500, 6th $1,200, 7th $1,200, 8th $1,200, 9th $1,200, 10th $1,200
Handicap, Four-Years-Old and Five-Years-Old, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 14 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AASHIQ David Hayes 73
2 AROUSING SUSPICION Paul Rocke 72
3 BEAUMARIS Bill Cerchi 63
4 CORINTHIAN Shea Eden 55
5 DANCE FOR CASH Shawn Mathrick 71
6 DECIRCLES Danny O'Brien 84
7 DEVONSHIRE DUKE (NZ) Michael Moroney 70
8 GO THE KNUCKLE Robert Smerdon 92
9 HENWOOD (NZ) John Sadler 87
10 IT IS WRITTEN Robbie Griffiths 99
11 LIVIGNO Shane Fliedner 72
12 MINUTE BY MINUTE Brendan Fenech 67
13 NEAREST TO PIN Leon Macdonald & Andrew Gluyas 82
14 RICH JACK Greg Eurell 67
15 RICHIE’S VIBE Byron Cozamanis 90
16 SAGACIOUS FLAME Michael Moroney 58
17 SMACKDOWN (NZ) Mathew Ellerton & Simon Zahra 74
18 SPITFIRE LADY Michael Moroney 74
19 SUCH HOPE John Moloney 80
20 THE PEAK Bart & James Cummings 93
21 TRICKY GLEN Brendan McCarthy 70
22 VENTIC Byron Cozamanis 75
23 VIBRANT ROUGE Glenn Thornton 87
Race 8 - Open Handicap (2040 METRES)
Of $100,000.1st $60,000, 2nd $18,000, 3rd $9,000, 4th $4,500, 5th $2,500, 6th $1,200, 7th $1,200, 8th $1,200, 9th $1,200, 10th $1,200
Handicap, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 14 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 AIR STRIKER (NZ) Michael Moroney 63
2 BEL THOR Wez Hunter 80
3 BIANMICK Michael Brady 99
4 CATHAY LADY John Sargent 92
5 CLEAR FOR ACTION Jim Conlan 93
6 DIAMONDS AT NOON Bill Cerchi 71
7 ELECTRIC FUSION Robert Smerdon 82
8 FABRIANO Peter Donnelly 78
9 FLASHY FELLA (NZ) Michael Moroney 81
10 GRAND SAI WAN Peter Burgun 73
11 HIOCTDANE Richard Jolly 88
12 HVASSTAN Peter Gelagotis 93
13 KEEP COOL (NZ) Danny O'Brien 94
14 MISS OUTSHINE (NZ) Peter G Moody 78
15 MOURINHO Peter Gelagotis 100
16 MURCIELAGA Michael Moroney 67
17 NORTHCLIFFE Mark Jackson 61
18 OPINION (IRE) Chris Waller 93
19 PHANTOM BREW (NZ) Colin Little 82
20 RHYTHM TO SPARE (NZ) Michael Moroney 90
21 ROTHERA Brian Smith 99
22 SEA GALLEON Colin & Cindy Alderson 93
23 SERTORIUS Jamie Edwards & Bruce Elkington 98
24 SHOREHAM Saab Hasan 98
25 SMARTY MAC Jarrod McLean 78
26 VEEWAP Tony Vasil 89
27 VERDANT (GB) Robert Smerdon 91
28 VOILA ICI (IRE) Shea Eden 101
29 WHISPER DOWNS David Hayes 99
Race 9 - Drake International Cup (2500 METRES)
Of $250,000.1st $150,000, 2nd $45,000, 3rd $22,500, 4th $11,250, 5th $6,250, 6th $5,000, 7th $5,000, 8th $5,000 GROUP 2
Set Weights plus Penalties, Four-Years-Old and Upwards, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 15 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 BRIGANTIN (USA) Pat Carey 101
2 FORGOTTEN VOICE (IRE) Nicky Henderson 105
3 GOLDONI (IRE) David Hayes 87
4 GOTTA TAKE CARE Darren Weir 96
5 IBICENCO (GER) Peter G Moody 102
6 LET’S MAKE ADEAL Nigel Blackiston 95
7 MARTELLETTO Troy Portelli 61
8 MASKED MARVEL (GB) Robert Hickmott 109
9 MOURAYAN (IRE) Robert Hickmott 110
10 MOURINHO Peter Gelagotis 100
11 MUJADALE Paul A Jones 81
12 OASIS BLOOM Peter Morgan & Craig Widdison 103
13 OPINION (IRE) Chris Waller 93
14 POLISH KNIGHT (NZ) Michael, Wayne & John Hawkes 95
15 PRECEDENCE (NZ) Bart & James Cummings 102
16 PUISSANCE DE LUNE (IRE) Darren Weir 111
17 RAEBURN Brian Smith 86
18 SEA MOON (GB) Robert Hickmott 115
19 SEVILLE (GER) Robert Hickmott 110
20 SHOREHAM Saab Hasan 98
21 SNEAK A PEEK (ITY) Peter G Moody 105
22 TANBY Robert Hickmott 105
23 TREMEC (NZ) John P Thompson 96
24 USE THE LOT Sharna Valli 70
25 WHY NOT (GER) David Hayes 84
Race 10 - Eliza Park International Stakes (1600 METRES)
Of $150,000.1st $90,000, 2nd $27,000, 3rd $13,500, 4th $6,750, 5th $3,750, 6th $3,000, 7th $3,000, 8th $3,000 GROUP 3
Handicap, Four-Years-Old and Upwards, Mares, Apprentices cannot claim.

Field Limit: 15 + 4 EM

  Horse Trainer Hcp Rating
1 ALZORA David Hayes 87
2 BALUCH Peter G Moody 66
3 BELLS OF TROY Wendy Kelly 89
4 CAMEO Peter Snowden 86
5 CAPITAL COMMANDER Nick Olive 84
6 CATKINS Chris Waller 101
7 DOLLY DOLLY (NZ) Brian Smith 92
8 EPINGLE (NZ) Michael Kent 91
9 GOLDSLICK Michael Kent 93
10 KAZANLUK Anthony Freedman 83
11 LAKE SENTENTIA Darren Weir 97
12 LUCKY LAGO John O'Shea 82
13 ORIENTAL RUBY Gerard Moloney 88
14 PORCELLANUS (NZ) Gai Waterhouse 80
15 QUEENSTOWN Gai Waterhouse 86
16 SENSATIONAL REPORT Dianne Wynne 75
17 TWO SUGARS Matt Laurie 84
18 ZOMBIE DANCER Greg Eurell 72
19 ZONZA (NZ) Roger James 97

© Racing Victoria Limited (RVL) (and other parties working with it). VIC racing materials, including fields, form and results, is subject to copyright which is owned by RVL and other parties working with it.